سردسیری و خشککشاورزی

گردو چندلر

گردو چندلر

گردو چندلر یا درخت گردو رقم چندلر  Chandler محبوب ترین و پر فروش ترین گونه گردوی سردسیری در دنیا است که در دانشگاه دیویس کالیفرنیا آمریکا اصلاح شده است.  اصالت این رقم گردو به ایران باز می گردد. در واقع می توان به این صورت بیان کرد : گردوی چندلر، گردوی است ایرانی که در آمریکا اصلاح شده و با نام رقم چندلر راهی بازارهای جهانی شده است. نهال گردو چندلر چندلر کشت بافت چندلر پیوندی

 

agrinet-walnut

.

گیاهشناسی گردو

این واریته از گردو همانند سایر درختان گردو در صورتی که هرس نشود می تواند تا ۱۵ متر نیز رشد کند اما با هرس به موقع و مناسب حداکثر ارتفاع ۵ متر برای آن قابل قبول است. از لحاظ ساختار، ساقه، برگ و ریشه نیز تفاوت چندانی با سایر ارقام گردو ندارد.

عمر گردو چندلر زیاد است و می تواند بیش از ۱۰۰ سال نیز زندگی کند اما از آنجایی که از این واریته گردو برای احداث باغ های صنعتی استفاده می شود، حداکثر عمر قابل تصور با باردهی مناسب، ۳۰ سال است. یعنی بعد از ۳۰ سال، درخت باید حذف شده و درختان جوان جای آن ها را بگیرند.

.

پراکنش جغرافیایی

این گردو در نیمکره شمالی بین باغداران بسیار محبوب بوده و طی سال های اخیر بیشترین تقاضای خرید نهال گردو را داشته است. آمریکای شمالی خصوصا آمریکا دارای بیشترین سطح زیر کشت  این واریته گردو است. کشورهایی با آب و هوای سرد، خشک و کوهستانی که حداکثر ارتفاع از سطح دریا از ۱۵۰۰ متر بیشتر نباشد، بهترین منطقه جغرافیایی برای احداث باغ و کاشت گردو چندلر است.

.

گردو چندلر در ایران

ایران خاستگاه اصلی گردو در جهان و منشا اولیه این درخت استراتژیک ارزشمند است و هر زمان صحبت از گردو باشد نمی توان در مورد ایران صحبت نکرد. در ایران نیز اکنون گردو چندلر بیشترین تقاضا را بین باغداران دارد و گران قیمت ترین نهال گردو رو نیز به خود اختصاص داده است. این که چرا این گردو انقدر در ایران و جهان محبوب است را در ادامه این مقاله توضیح خواهیم داد.

 

گردو چندلر

 

استان ها و شهرهای گردو خیز ایران سال ها است که میزبان چندلر هستند، استان های قزوین، زنجان، همدان و کردستان درصد قابل توجهی از کشت چندلر را به خود اختصاص داده اند . سایر استان های گردو خیز مانند کرمان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و … نیز مکان مناسبی برای کاشت این رقم گردو هستند.

.

ویژگی ها

چرا چلندر این سوالی است که بسیاری از کشاورزان و باغداران با آن رو به رو می شوند. نهال گردوی چندلر به نسبت سایر ارقام گردو گران تر است اما تقاضای آن نیز هموراه در بازار بالا است. علت این محبوبیت علاوه بر میوه با کیفیت به دلایل ذیل نیز می باشد:

چندلر مقاوم به سرما است و به دلیل دیر برگ ده و دیر گل ده بودن، از سرمای بهاره جان سالم به در می برد و زمانی که سایر ارقام گردو دچار سرما زدگی در فصل بهار می شوند برای چندلر هیچ تغییری در کیفیت و کمیت باردهی آن اتفاق نمی افتد.

از آنجایی که چندلر دیر برگ ده است، سبب شده تا از حملات آفات و بیماری های متداول گردو مانند بلایت برگ و کرم codling moth نیز در امان بماند.

باردهی بالا. طبق مطالعات، مشاهدات و آمار، گردو چندلر پر بارده ترین نوع گردو در جهان است و بطور متوسط بین ۶ تا ۸ تن در هکتار میوه می دهد. این اعداد در مقایسه با باردهی سایر ارقام گردو که حدود ۳ تن در هکتار است، بسیار خیره کننده است. عملکرد جوانه ها بین ۸۵ تا ۹۰ درصد بوده که نشان دهنده پرباری این درخت گردو است.

.

مزایای گردو چندلر

درصد سفیدی: ۹۰ تا ۱۰۰ درصد

وزن: نسبت وزن مغز به وزن کل میوه ۵۲ تا ۵۵ درصد

درصد عملکرد جوانه ها: ۸۵ تا ۹۰ درصد

مقاوت به سرما: تا حدود ۱۷- سانتی گراد (۱۷ درجه سانتی گراد زیر صفر)

.

میوه گردو چندلر

ویژگی های مهم و بارز میوه این رقم گردو به شرح ذیل است: چندلر کشت بافت

شکل: بیضوی

پوست: ضخامت متوسط، کاغذی

مغز: سفید رنگ

درصد چربی: بالا

نسبت مغز به میوه: ۴۸ تا ۵۱ درصد

طول میوه: حدود ۴ سانتی متر

وزن هر دانه میوه: بین ۱۲ تا گرم

.

تکثیر درخت گردو چندلر

از آنجایی که کاشت بذر به منظور تکثیر درخت گردو سالهاست منسوخ شده است، تنها دو روش قابل اعتماد برای تکثیر نهال درخت گردو وجود دارد:

  • گردوی چندلر پیوندی
  • گردوی چندلر کشت بافت

.

مزایا و معایب گردو چندلر پیوندی

مزایا چندلر کشت بافت:

اندازه بزرگ نهال، مقاومت اولیه بیشتر به تنش های محیطی، نگهداری آسان، قیمت مناسب

 

نهال سردسیری

 

معایب:

یکسان نبودن پایه و پیوندک، وجود زخم پیوند که سبب بروز بسیاری از بیماری ها از جمله آنتراکنوز یا لکه سیاه گردو، مقاومت کمتر به تنش های سرما و خشکی، سرعت رشد کم

.

مزایا و معایب گردو چندلر کشت بافت

مزایا چندلر پیوندی:

خود ریشه زا بودن، عدم نیاز به پیوند، عاری بودن از بیماری و آلودگی، سرعت رشد بالا، مقاومت بسیار بالا به سرما و خشکی، خلوص ژنتیکی بالا

 

چندلر کشت بافت

 

معایب چندلر پیوندی:

اندازه کوچک، نگهداری سخت، هزینه بالا، حساسیت به گرما و نو خورشید در سال اول کاشت

 

 

۵/۵ (۱ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا