بیوتکنولوژی کشاورزی

بیوتکنولوژی کشاورزی یکی از گرایش های مهم رشته بیوتکنولوژی است که با سرعت خیره کننده ای در دنیا در حال پیشرفت است. رسالت و هدف مهم زیست فناوری گیاهی، تولید و تامین منابع غذایی بشر است. با افزایش جمعیت و محدودیت منابع طبیعی، یافتن راهکارهایی برای تولید و تامین محصولات کشاورزی که مهمترین نیاز بشر در همه دوران است، بر عهده متخصصان بیوتکنولوژی کشاورزی است.

کاربردها

زیست فناوری گیاهی یکی از مهم ترین ابزار های تولید محصولات کشاورزی، غذا و دارو در جهان است. تکنیک هایی مانند کشت بافت و ریزازدیادی سبب تولید گیاهانی عاری از هر گونه بیماری و آلودگی می شود. ضمن اینکه باعث افزایش خلوص ژنتیکی محصولات شده و کمیت و کیفیت تولید را بسیار بالا می برد. سرعت تولید نیز به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرده و می تواند به ریشه کن کردن گرسنگی در جهان کمک زیادی کند.

بیوتکنولوژی کشاورزی

تولید و استخراج متابولیت های ثانویه از مهمترین منابع تامین مواد اولیه دارویی است، مواد مهمی مانند تاکسول که در درمان سرطان نقش دارند و در داروهای شیمی درمانی استفاده می شوند، از فرآورده های یا متابولیت های ثانویه گیاهی هستند.

تولید محصولات تراریخته با استفاده از تکنیک های بیوتکنولوژی سبب ایجاد گیاهانی با مقاومت بالا در برابر تنش های محیطی مانند شوری، خشکی و کم آبی شده شده و همچنین می تواند گیاهان را تولید کند که حاوی مواد ارزشمند غذایی مانند پروتئین ها، اسیدهای آمینه و ویتامین ها باشد. ضمن اینکه محصولات تولید می شوند که در مقایسه با محصولات غیر تراریخته، عملکردی بسیار چشمگیرتری در واحد سطح دارند.

برای استفاده از خدمات تخصصی مشاوره بیوتکنولوژی، اینجا را کلیک کنید.

تاریخچه بیوتکنولوژی کشاورزی از دیدگاه مجله نیچر Nature

۰/۵ (۰ نظر)