کشاورزیگیاهان زینتی

نشا ارکیده

Orchids Tissue Culture

ارکیده تولید شده به روش کشت بافت

نشا ارکیده کشت بافت از خانواده ثعلبیان، تیره ای از گیاهان گلدار متعلق به راسته مار چوبه سانان (Asparagales) است. این خانواده گلدار، گسترده و متنوع، گیاهانی با گل های معطر و بسیار رنگارنگ هستند که تقریبا در همه پهنه ی جغرافیایی کره زمین یافت می شوند. ارکیده یکی از بزرگترین خانواده های گیاهان گلدار در جهان است بطوری که حدود ۷۶۳ جنس و ۲۸۰۰۰ گونه از این خانواده به ثبت رسیده است. یک مثال برای درک بهتر گستردگی خانواده ارکیده این است که بدانید که تعداد گونه های ارکیده برابر با تعداد گونه ماهیان استخوان دار، بیش از دو برابر تعداد گونه های پرندگان و چهار برابر تعداد گونه های پستانداران است.

جنس های مهم ارکیده

  • بولبوفلیوم Bulbophyllum دارای ۲۰۰۰ گونه
  • اپی دندروم Epidendrum دارای ۱۵۰۰ گونه
  • دندروبیوم Dendrobium دارای ۱۴۰۰ گونه
  • پلوروتالسیس Pleurothallis دارای ۱۰۰۰ گونه

ارکیده کشت بافت فالانوپسیس

این ارکیده که با نام ارکیده شاپرکی نیز شناخته می شود در ایران بسیار محبوب بوده و در بسیاری از گل فروشی های سراسر کشور یافت می شود. اکثر مردم ایران، این گیاه یعنی ارکیده فالانوپسیس را به عنوان ارکیده می شناسند.

نشا ارکیده

ارکیده کشت بافت

ارکیده کشت بافت به دلیل خلوص بالای ژنتیکی، عاری بودن از هرگونه آلودگی مانند آلودگی های ویروسی، قارچی، باکتریایی و … پر طرفداترین و پرفروش ترین نوع ارکیده در جهان است. در حال حاضر ارکیده فالانوپسیس با رنگ های بسیار متنوع بطور انبوه در داخل کشور در حال تولید و تکثیر است، بازار کشاورزی اگرینت سعی دارد بهترین محصولات تولید شده به روش کشت بافت اعم از زینتی، مثمر و غیر مثمر را با قیمت تولید کننده در اختیار مصرف کننده گان و بهره برداران قرار دهد.

شرایط نگهداری نشا ارکیده

برای نگهداری نشا ارکیده فالانوپسیس در بهترین شرایط، باید فاکتورهای مهمی از جمله، نور، حرارت، رطوبت و میزان روشنایی را در نظر گرفت. در این بخش فقط شرایطی محیطی توضیح داده می شود و فرض بر این استوار است گیاه دارای کلدان، بستر و کوددهی مناسب بوده و محدودیتی از نظر دسترسی به منابع آبی وجود ندارد.

نشا ارکیده

دمای مناسب نشا ارکیده

دمای ۱۳ تا ۲۸ درجه سانتی گراد، مناسب رنج دمایی برای رشد و گلدهی این رقم از ارکیده (فالانوپسیس) است. دمای بالاتر سبب توقف رشد و دمای پایین تر سبب مرگ گیاه می شود.

نور مناسب

این نوع از ارکیده یعنی واریته فالانوپسیس را می توان در رده ارکیده های سایه پسند طبقه بندی کرد. فضایی با نور روشن غیر مستقیم و متوسط بهترین گزینه است.

رطوبت مناسب

فصول گرم سال مانند تابستان باید حتما در محیط گلخانه مه پاشی با آب های استریل سبک انجام شود. ساخت جزیره در زیر گلدان های ارکیده نیز به تامین رطوبت مورد نیاز آن ها کمک قابل توجهی می کند.

۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا