آب و خاک

ضد عفونی خاک

روش های ضد عفونی خاک

 ضد عفونی خاک و انتخاب بهترین روش با توجه به منطقه جغرافیایی و سایر عوامل محیطی و جوی تعیین می شود. در کشت های خاکی گلخانه ای، عوامل خاک زی یکی از مهمترین دلایل خسارات سنگینی است که به محصول وارد می شود و در مواردی حتی منجر به ورشکستگی و تعطیلی واحدهای گلخانه ای شده است. این مطلب به معنای این است که مبارزه با عوامل بیماری زای بخصوص آن هایی که منشا در خاک دارند بسیار مهم و حیاتی است.

ضد عفونی خاک

حتما به این نکته دقت کنید که بهترین زمان ضدعفونی خاک در مرحله آماده سازی گلخانه و قبل از شروع کاشت است، اگر گلخانه در مرحله بعد از کاشت دچار حمله آفات و بیماری ها شود، مبارزه با آن بسیار سخت و پرهزینه خواهد بود. پس تحت هیچ شرایطی ضدعفونی کردن خاک گلخانه را نادیده نگیرید.

.

ضدعفونی خاک با نور خورشید

این روش بسیار موثر و کم هزینه است اما یک محدودیت مهمی که دارد این است که فقط در کشورهایی که دارای آب و هوای گرم هستند کاربرد دارد. منظور از آب و هوای گرم فقط مناطق خشک و کویری نیست، کشورهای گرمسیری که خشک نیستند نیز می توانند از این روش ضد عفونی خاک استفاده کنند.

soil sterilization

در این روش که برای گلخانه های خاکی کاربرد دارد، با استفاده از نایلونی که روی خاک کشیده می شود، نور خورشید به دام می افتاد و در اثر افزایش حرارت سطح خاک، کلیه عوامل بیماری زای خاکزی از بین می روند.

.

ضدعفونی خاک با بخار آب

این روش عموما در کشورهایی استفاده می شود که دارای شدت نور و طول روز کافی برای ضدعفونی حرارتی نیستند. در مقایسه با روش ضدعفونی حرارتی یا همان ضدعفونی با نور خورشید، این روش گران تر است اما در کنترل عوامل بیماری زا موثرتر عمل می کند. کشورهای پیشرفته ای همچون هلند و آمریکا برای ضدعفونی گشت های گلخانه ای از این روش استفاده می کنند.

بهترین راه ضد عفونی خاک

.ضدعفونی خاک

.

ضدعفونی خاک با گاز

گازدهی خاک یکی دیگر از روش های استریل کردن خاک در کشت های گلخانه ای است. از ترکیبات شیمیایی و گازهای مختلفی در این روش استفاده می شود که مهمترین آن ها عبارتند از:

  • گاز متیل بروماید
  • گاز متام سدیم (گاز واپام)
  • گاز فرمالدهید Formaldehyde (فرمالین ۳۷%)
  • قارچ کش تیوفانات متیل (توپسین M) Thiophanate Methyl

هر یک از ترکیبات گازی ذکر شده برای ضدعفونی کردن بستری خاصی استفاده می شود و نمی توان از آنها بطور عمومی و برای همه خاک های گلخانه ای استفاده کرد. استفاده از مشاور برای انتخاب بهترین روش و بهترین ترکیب استریل خاک ضروری است.

هشدار: در صورت استفاده از روش ضدعفونی گازی، باید حتما ماسک محافظ گاز داشته باشید و تا پایان دوره تیمار حضور در گلخانه ممنوع است. این گازها می توانند تاثیرات مخربی بر سلامت انسان داشته باشند.

.

ضدعفونی خاک با ترکیبات بیولوژیک

این روش یکی از تازه ترین روش های استریل کردن خاک است. درست است که هنوز به اندازه دو روش قبلی بطور فراوان مورد استفاده قرار نگرفته است اما نتایج قابل قبولی در پی داشته است.

روش های ضد عفونی خاک

.

ضدعفونی خاک با پرتوهای یونیزه کننده

از آنجایی که در این روش از پرتوهای یونیزه برای ضدعفونی استفاده می شود، دمای خاک تغییری نکرده و بالا نمی رود، به همین دلیل به این روش، روش ضدعفونی سرد cold sterilization نیز گفته می شود.

استریل خاک با فر

.

روش های دیگری مانند استفاده از Oven و مایکروویو Microwave نیز وجود دارد  که طی آن خاک را با پختن ضدعفونی می کنند. این روش ها اغلب برای استریل کردن خاک در مقیاس کم استفاده می شود و در واقع این روش ها، متد های خانگی ضدعفونی خاک است که طی آن خاک در دمای بین ۸۰ تا ۹۰ درجه سانتی گراد به مدت سی دقیقه قرار می گیرد.

 

۰/۵ (۰ نظر)
دکمه بازگشت به بالا