کودهای آلی و ارگانیک

تفاوت پیت ماس و کمپوست

تفاوت پیت ماس و کمپوست

برای درک بهتر تفاوت پیت ماس و کمپوست ( Peat moss & Compost) باید ابتدا با ماهیت و ساختار هر یک از آن ها آشنا شد.

.

پیت ماس چیست؟

پیت ماس یا اسفاگنوم Sphagnum به سرده ای از خزه ها گفته می شود که می تواند تا نزدیک به ۳۸۰ گونه مختلف خزه را در خود جای دهد. این گونه خزه ها در زمین هایی که دارای زغال سنگ نارس هستند رشد می کنند به همین دلیل در برخی زبان ها به آن توربا به معنی خزه یا خاک تورب دار نیز گفته می شود.

 

تفاوت پیت ماس و کمپوست

 

به عبارت دیگر پیت ماس یک ماده فیبری مرده به رنگ قهوه ای تیره است که از تجزیه خزه ها و سایر مواد زنده در باتلاق ها ایجاد می شود. این نوع باتلاق ها که خاستگاه تولید پیت ماس است در جنگل های اروپا به خصوص در بخش شرقی آن یافت می شود.

.

کمپوست چیست؟

کمپوست ترکیبی از موادی است که از تجزیه ضایعات گیاهی و غذایی و بازیافت مواد آلی تهیه می شود. در واقع بازیافت مواد آلی حاصل از پوسیده و تجزیه شدن بقایای پسماندهای آلی مانند پسماندهای گیاهی، جانوری، فاضلاب و … کمپوست را تشکیل می دهد.

 

تفاوت پیت ماس و کمپوست

 

کمپوست مخلوطی غنی از مواد مغذی گیاهی و موجودات مفید مانند کرم ها و میسلیوم قارچی است.

.

پیت ماس یا کمپوست ؟

پیت ماس طی فرآیند بی هوازی بطور طبیعی از معادن باتلاقی اعماق جنگل های اروپا استخراج شده و سپس با اضافه کردن برخی مواد معدنی و آلی برای اهداف و گیاهان خاصی فرموله می شود. همچنین می توان آنالیز عمومی پیت ماس ها را برای طیف وسیعی از گیاهان استفاده کرد.

اما کمپوست از بازیافت و تجزیه پسماندهای زیستی مانند زباله ها بوجود می آید که فرآیندی کاملا هوازی است. در واقع کمپوست را انسان با استفاده از تکنولوژی بازیافت تولید می کند اما تولید پیت ماس که از تجزیه خزه ها حاصل می شود بطور طبیعی و طی هزاران سال در اعماق جنگل ها رخ می دهد.

پیت ماس و کمپوست شباهت های زیادی با یکدیگرند دارند که مهمترین آن ظرفیت بالای نگهداری آب و مواد آلی برای اصلاح خاک است. کمپوست همواره به عنوان یک جایگزین ارزان تر برای پیت ماس به حساب می آید.

.

تفاوت پیت ماس با کمپوست

هر دو بستر ذکر شده کاملا طبیعی و ارگانیک هستند و از این بابت تفاوتی با یکدیگر ندارند. برای انتخاب بین پیت ماس یا کمپوست باید به چند نکته مهم توجه کرد، اول اینکه بودجه ما برای تولید چقدر است؟ دوم، قصد تولید چه گیاهی را داریم؟ سوم، میزان بستر مورد استفاده برای هر واحد چقدر است؟ پس از پاسخ به سوالات مهم و مراجعه به بیزینس پلن، با بررسی ویژگی های مثبت و منفی پیت ماس و کمپوست اقدام به انتخاب می کنیم.

.

ویژگی های پیت ماس:

Ph پایین

ترکیب یکنواخت

عدم فشردگی

ظرفیت نگهداری آب بالاتر

تراکم پایین میکروارگانیسم ها (کمبود میکروارگانیسم)

غظت مواد غذایی پایین

کاملا استریل و ضدعفونی شده

فاقد هرگونه تخم علف هرز

 

تفاوت پیت ماس و کمپوست

.

ویژگی های کمپوست:

Ph خنثی

عدم ترکیب یکنواخت

اغلب فشرده هستند

ظرفیت نگهداری آب پایین نسبت به پیت ماس

تراکم بالای میکروارگانیسم ها

غلظت بالای مواد غذایی

استریل و ضدعفونی شده نیست

ممکن است حاوی تخم علف های هرز باشد

 

 

 

 

۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا