کود کشاورزیکودهای آلی و ارگانیک

کمپوست

Compost

کمپوست چیست و چه کاربردی دارد؟

کمپوست Compost ترکیبی است که از تجزیه مواد غذایی، ضایعات گیاهی و مواد بازیافتی آلی ساخته می شود. در واقع مخلوط به دست آمده سرشار از مواد مغذی و میکروارگانیسم های مفیدی مثل قارچ ها است. از این بستر آلی برای بهبود و اصلاح ساختار خاک های کشاورزی و غنی کردن آن ها استفاده می شود. فروش کمپوست بهترین کمپوست

کیفیت Compost

به دلیل تنوع زیاد مواد اولیه و ترکیباتی که می توان با آن ها کمپوست را تهیه کرد و  همچنین روش های متفاوتی که امکان ساخت این ترکیب را به ما می دهد، کیفیت این بستر کشت می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. در حال حاضر هیچ کلاس و رده بندی رسمی برای درجه بندی این قبیل ترکیبات وجود ندارد. انتخاب ترکیب این کود و اصلاح کننده خاک مورد نیاز بر اساس نوع استفاده و آنالیز و محتویات ترکیب بستگی دارد.

فروش کمپوست

حتما به این نکته توجه کنید که کمپوست ها یکبار مصرف نیستند و شما می توانید در چندین دوره کشت از آن ها استفاده کنید. نکته مهم بعدی در مورد تاریخ انقضا است. اگر شرایط انبارداری خوب و مناسب باشید می توان این ماده آلی را برای مدت طولانی نگه داشت اما حتما به این نکته باید دقت داشت که از آنجایی که Compost یک ماده آلی است، به هر حال به تجزیه شدن و شکستن ادامه می دهد.

کمپوست استاندارد

این ترکیب ارگانیک به عنوان ماده آلی نیمه تجزیه شده می تواند طیف وسیعی از ویژگی ها را داشته باشد. فروش کمپوست و بازار پسندی آن می تواند به دلیل مواد خام مورد استفاده، درجه تجزیه، محتوای رطوبت، محتوای مواد مغذی، محتوای نمک، اسیدیته/قلیایی و آلاینده ها (مواد آلی و غیر آلی یا فلزات سنگین) متفاوت باشد. compost

برخی معیارهای کیفی مانند نسبت کربن به نیتروژن، بو و اندازه ذرات نشان دهنده برخی از ویژگی های ذکر شده در بالا یا اثربخشی فرآیند تولید این ماده آلی هستند. اندازه ذرات بزرگ نشان دهنده تجزیه ناقص است. بوی بد نشان دهنده وجود توده مواد آلی خیلی مرطوب یا خیلی سفت است. Compost تمام شده و فرآوری شده به رنگ قهوه ای تیره و شکننده است و بوی خاکی دارد. 

 

کمپوست

 

مشخصات کمپوست

یکی از نکات بسیار مهم این است که مواد اصلی نباید قابل تشخیص باشند. مواد بی اثر مانند شیشه یا پلاستیک در حالت ایده آل نباید از ۱ درصد حجم کل بیشتر باشد. جدول زیر ویژگی های اندازه گیری شده توسط آزمایشگاه آزمایش خاک و گیاه MU را فهرست می کند و ارتباط آنها را با کیفیت و قابلیت فروش کمپوست به طور خلاصه شرح می دهد. ترکیب بهترین کمپوست

مشخصات واحد اندازه گیری دامنه مناسب

توضیحات

EC (هدایت الکتریکی)

اشباع
۱:۱ خاک به آب

۱:۲ خاک به آب

mmhos/cm < 4.0

< 2.5

< 1.5

رسانایی  یا میزان هدایت الکتریکی معیاری برای سنجش میزان نمک محلول است. هنگامی که Compost جزء محیط رشد باشد، سطوح نمک بالاتر از حد مطلوب می تواند برای جوانه زدن بذرها و گیاهان مضر باشد. محدوده های مورد نظر ممکن است زمانی که ترکیب کمپو ست به عنوان یک اصلاح استفاده می شود اعمال نشود، زیرا اثر رقیق کننده مخلوط کردن کمپوست با خاک است.
غلظت مواد مغذی Percent of N-P-K; Ca, Mg, ppm of Zn, Fe, Mn, Cu مختلف سطوح پایین مواد مغذی ممکن است نشان دهنده تجزیه ناقص یا مقدار کم مواد مغذی در مواد اولیه باشد. کمپوست کردن مواد مغذی را متمرکز می کند و باعث آزاد شدن آهسته آنها می شود که می تواند منجر به جذب کار آمدتر گیاه و شستشوی کود کمتر شود. در مراحل آخر تولید، سطح نیترات و آمونیوم افزایش می یابد. نیترات می تواند از کمپوست شسته شود.
pH ۶ تا ۷ این ترکیب به حفظ  وضعیت خنثی اسیدیته خاک کمک می کند.
رطوبت درصد ۴۰ تا ۵۰ کمپوست بسیار مرطوب می تواند باعث ایجاد مشکلات بوی نامطبوع شود، در حالی که کمپوست خشک می تواند سبب ایجاد گرد و غبار  کرده و تحریک کننده باشد.
محتوای مواد آلی درصد ۵۰ تا ۷۰ مواد آلی به اصلاح و تقویت ساختار خاک کمک کرده و ظرفیت نگهداری آب را نیز بالا می برد.
 (C:N) نسبت کربن به نیتروژن ۱۰ تا ۳۰ نسبت کمتر از ۲۵ به احتمال زیاد نشان دهنده کمپوست است (فرایند تولید به پایان رسیده است) که از آن نیتروژن بیشتر به عنوان نیتروژن معدنی (نیترات و آمونیوم) در دسترس خواهد بود.
۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا