آلی و ارگانیککشاورزیکود کشاورزیکودهای آلی و ارگانیککودهای معدنی

هیومیک اسید مایع

Liquid Humic Acid

بررسی و معرفی هیومیک اسید مایع

هیومیک اسید مایع

هیومیک اسید مایع یکی از انواع کودهای آلی و طبیعی به حساب می آید. این کود عموما از تجزیه پسماندهای آلی بوجود می آید. فرم های پودر، پرک و گرانول این کود آلی نیز در بازار یافت می شود. این کود آلی در واقع خاصیت اسیدی نداشته و صرفا به دلیل داشتن Ph حدود ۵ ، اسید نامیده می شود.

هیومیک اسید مایع

میزان مصرف مناسب

این کود مایع نسبت به نوع پودری از خلوص کمتری برخوردار است این میزان خلوص عموما حدود ۸ تا ۱۰ درصد است به همین دلیل این فرم از هیومیک اسید بسیار پرکاربرد و مناسب برای مصارف خانگی، باغی و حتی زراعی است. این کود ارگانیک پرکاربرد به دلیل دارا بودن ترکیبات هیومیک و فولیک اسید، کلات کننده ترکیبات فلزی مثل آهن است، بنابراین سبب بهبود سرعت و کیفیت جذب و انتقال مواد مغذی و عناصر میکرو را از خاک به گیاه می شود.

تعیین میزان دقیق مصرف، بسته به نوع گیاه، شرایط و سن آن و همچنین تنها پس از انجام آزمون و آنالیز خاک میسر است اما بطور کلی با توجه به کیفیت و ساختمان خاک های ایران، می توان میزان مصرف این کود را بر حسب ذیل تقسیم بندی کرد:

 • مصرف گلخانه ای : ۱۰ تا ۱۵ لیتر در هکتار
 • مصرف باغی : ۲۰ تا ۳۰ لیتر در هکتار
 • مصرف زراعی : ۸ تا ۱۲ لیتر در هکتار

آیا هیومیک اسید ارگانیک است؟

هیومیک ماده ای هوموس دار است که از تجزیه مواد آلی ساخته می شود. با توجه به ماهیت و ساختار، فرم های مایع و پرک هیومیک در رده کودهای زیستی و ارگانیک قرار می گیرد. اما هیومیک گرانول از کانی لئوناردیت ساخته می شود و دارای درجه خلوص به مراتب پایین تری ار فرم های مایع و پرک است، بنابراین کود هیومیک اسید گرانول، یک کود معدنی است.

مزایا و کاربرد کود هیومیک اسید مایع

کود اسید هومیک مایع اصلاح کننده ی با ارزش خاک است. این ماده می تواند سلامت خاک و رشد گیاه را تقویت کند. در ادامه به معرفی برخی از بهترین استفاده ها برای کود اسید هومیک مایع  می پردازیم:

 • تهویه خاک: اسید هومیک مایع با ترویج تشکیل سنگدانه ها و تقویت احتباس آب خاک به بهبود ساختار خاک کمک می کند. همچنین در شکستن خاک های فشرده کمک کرده و امکان نفوذ بهتر ریشه و هوادهی را فراهم می کند.
 • جذب مواد مغذی: اسید هومیک با استفاده از مواد معدنی کلات (Chelated)، در دسترس بودن مواد مغذی در خاک برای گیاهان را افزایش می دهد. این ماده طبیعی باعث می شود عناصر ضروری محلول تر شده و بهتر در دسترس گیاهان قرار گیرند. این فرآیند می تواند جذب مواد مغذی اساسی مانند نیتروژن ، فسفر و ریز مغذی ها را بهبود بخشد.

 

هیومیک اسید مایع

 

 • مقاومت در برابر استرس: استفاده از اسید هیومیک مایع می تواند به گیاهان کمک کند تا عوامل تنش محیطی مانند خشکی، درجه حرارت شدید و شوری خاک را تحمل کنند. این ترکیب به عنوان یک کاهش دهنده استرس با ارتقاء رشد ریشه و بهبود سلامت کلی گیاه عمل می کند.
 • جوانه زنی بذر: تیمار بذرها با اسید هومیک مایع می تواند جوانه زنی سریعتر و یکنواخت تر را تقویت کند. با افزایش در دسترس بودن مواد مغذی و رشد ریشه، یک محیط حمایتی برای نهال های جوان فراهم می کند.
 • کاربرد شاخ و برگ: اسید هومیک مایع را می توان مستقیماً برای شاخ و برگ های گیاهی استفاده کرد. شاخ و برگ به جذب مواد مغذی کمک کرده و مکانیسم های دفاعی طبیعی گیاه را در برابر بیماری ها و آفات تقویت می کند. همچنین می تواند کارایی جذب مواد مغذی را از طریق برگ ها بهبود بخشد.
 • تقویت کننده کمپوست: افزودن اسید هیومیک مایع به توده های کمپوست می تواند فرآیند تجزیه را تسریع کند. فعالیت میکروبی را افزایش داده، شرعت تجزیه مواد آلی را بهبود بخشیده و در نتیجه کمپوست غنی از مواد مغذی ایجاد می کند.
 • هیدروپونیک و محیط‌های بدون خاک: اسید هیومیک مایع را می‌توان در سیستم‌های هیدروپونیک و محیط‌های بدون خاک برای تأمین ترکیبات آلی ضروری و افزایش دسترسی به مواد مغذی مورد استفاده قرار داد و باعث رشد سالم‌تر گیاه در محیط‌ های کنترل‌ شده می‌شود.
 • احیای خاک های تخریب شده: هیومیک اسید مایع برای بازگرداندن حاصلخیزی خاک های تخریب شده یا فقیر از مواد مغذی مفید است. این ماده به بازسازی ساختار خاک، بهبود احتباس آب و ایجاد یک محیط مساعد برای رشد گیاه کمک می کند.

هشدار قبل از مصرف کود هیومیک اسید مایع

هنگام استفاده از کود مایع هیومیک اسید، رعایت نرخ های کاربردی توصیه شده و دستورالعمل های ارائه شده توسط سازنده ضروری است. همچنین توصیه می شود برای درک نیازهای خاص خاک و گیاهان خود، آزمایش های بیوشیمیایی خاک را انجام دهید.

۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا