زیست فناوریکشت بافت

بیوراکتور در کشت بافت

Application of Bioreactor in Tissue Culture

مهمترین کاربرد بیوراکتورها در کشت بافت گیاهی

بیوراکتورها نقش مهمی در کشت بافت گیاهی دارند. بیوراکتورها شرایط کنترل شده و بهینه ای را برای رشد و نمو سلول ها، بافت ها و اندام های گیاهی در شرایط آزمایشگاهی را فراهم می کنند. بیوراکتور در کشت بافت کاربردهای زیاد و مهمی به شرح ذیل دارد: 

تکثیر انبوه گیاهان

بیوراکتورها تولید مواد گیاهی در مقیاس بزرگ را از طریق کشت کنترل شده سلول ها، بافت ها یا اندام ها امکان پذیر می کنند. این به ویژه برای تکثیر گیاهان تجاری مفید است، جایی که به مقدار زیادی گیاهچه یکنواخت و سالم نیاز است.

بیوراکتور در کشت بافت

تولید متابولیت ثانویه

برخی از سلول های گیاهی متابولیت های ثانویه ارزشمندی مانند مواد دارویی، طعم دهنده ها و عطرها تولید می کنند. از بیوراکتورها می توان برای بهینه سازی تولید این ترکیبات با کنترل دقیق عوامل محیطی مانند دما، pH و غلظت مواد مغذی استفاده کرد.

جنین زایی سوماتیکی

بیوراکتورها از فرآیند جنین زایی سوماتیک پشتیبانی می کنند، جایی که سلول های سوماتیکی (پیکری) به جنین تمایز می یابند. این تکنیک اغلب برای تولید انبوه گیاهان با صفات مطلوب به ویژه در صنایع جنگلداری و باغبانی استفاده می شود.

استفاده از بیوراکتور در کشت بافت گیاهی

دگرگونی ژنتیکی

بیوراکتورها را می توان برای تولید گیاهان تراریخته با اجازه دادن به کشت کارآمد سلول های گیاهی که از نظر ژنتیکی برای بیان صفات خاص اصلاح شده اند، استفاده کرد. این برای توسعه محصولات دستکاری شده ژنتیکی با ویژگی های بهبود یافته مانند مقاومت در برابر آفات یا بیماری ها بسیار مهم است.

ریزازدیادی

بیوراکتورها ریزازدیادی را تسهیل می‌کنند. تکنیکی که شامل تکثیر سریع مواد گیاهی از ریزنمونه‌ های کوچک است. این امر به ویژه برای حفظ و تکثیر گونه های گیاهی در خطر انقراض یا کمیاب مفید است.

مطالعات استرس ها و بهینه ‌سازی

بیوراکتورها یک محیط کنترل ‌شده را فراهم می‌کنند و به محققان این امکان را می‌دهد تا اثرات تنش‌های مختلف را بر سلول‌های گیاهی مطالعه کنند. با مطالعه تنش ها تحت شرایط کنترل شده، محققان می توانند شرایط کشت را برای افزایش رشد و بهره ‌وری گیاهان بهینه کنند.

 

بیوراکتور در کشت بافت
Photobioreactor in lab algae fuel biofuel industry, Algae fuel, Algae research in industrial laboratories

 

یکنواختی و تکرارپذیری

بیوراکتور در کشت بافت گیاهی به تضمین شرایط رشد یکنواخت، به حداقل رساندن تغییرات بین دسته‌ها و بهبود تکرارپذیری در آزمایش‌های کشت بافت گیاه کمک می‌کنند.

تولید مداوم

بر خلاف روش‌های سنتی کشت بافت، بیوراکتورها می‌توانند از تولید مداوم پشتیبانی کنند و فرآیند کارآمدتر و ساده‌تر را فراهم کنند.

به طور کلی، بیوراکتورها در کشت بافت گیاهی ابزار همه کاره و کارآمدی برای افزایش تولید، کنترل شرایط محیطی و بهبود تکرارپذیری مواد گیاهی برای اهداف مختلف کشاورزی، دارویی و تحقیقاتی ارائه می‌دهند.

۵/۵ (۱ نظر)

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا