• گرجستان گرجستان

  کشاورزی

  آب و هوا در کنار خاک مناسب سبب شده تا کشاورزی یکی از صنایع پر رونق این کشور را تشکیل دهد. ۱۸ درصد از اراضی کل این کشور، برای اهداف کشاورزی، قابل کشت است. در دوره اتحاد جماهیر شوروی، مناطق باتلاقی در بخش غربی بوسیله زهکشی و مناطق خشک شرقی بوسیله تجهیز با سیستم های آبیاری، از نابودی نجات یافتند.

  علی رغم این فعالیتها در آن دوران، عدم برنامه ریزی صحیح برای تولید سبب شد تا زمین هایی که باید برای تولید غلات اصلی درنظر گرفته می شد، صرف تولید چای شد. تاکید دولت گرجستان در عصر شوروی به تولید چای و انگور، سبب ایجاد نارضایتی در بین کشاورزان شد.

   

  کشاورزی گرجستان

   

  در زمان اتحاد جماهیر شوروی، ۷۵ درصد غله گرجستان از روسیه وارد میشد و فقط یک سوم گوشت مورد نیاز در داخل گرجستان تولید می شد، همچنین ۶۰ درصد مواد لبنی نیز از خارج از این کشور وارد می شد، تمام این عوامل سبب شد تا گرجستان در اوایل دهه ۹۰ میلادی با بحران مواد غذایی روبرو شود.

  در بهار ۱۹۹۳ کاشت محصولات زراعی بهاره به دلیل کمبود سوخت و تجهیزات در زمین های دولتی بطور چشمگیری کاهش یافت. بطوری که در نیمه اول سال ۱۹۹۳ میزان تولیدات کشاورزی نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۳۵ درصد کاهش یافته بود.

  از سال ۲۰۱۱ تحول مثبتی در صنعت کشاورزی گرجستان رخ داد، ۲۸۱ هزار هکتار که معادل ۳۵ درصد اراضی کل این کشور است به زیر کشت محصولات کشاورزی رفت و سهم ۹.۳ درصدی از تولید ناخالص ملی را تشکیل داد.

  محصولات

  غلات مهمترین تولید کشاورزی گرجستان است که حدود ۴۰ درصد زراعت در گرجستان به ذرت و ۳۷ درصد به کشت گندم زمستانی اختصاص دارد. دومین محصول مهم تولیدی در گرجستان، شراب است که بطبع تولید انگور و کشمش نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

   

  گرجستان

   

  چای، مرکبات و سایر میوه ها نیز به ترتیب ۱۸.۳ % ، ۷.۷ % و ۸.۴ % از تولید کل محصولات کشاورزی گرجستان را تشکیل میدهند که این تولیدات محدود به سواحل غربی می شود.

  دامپروری

  گاو، خوک و گوسفند، ۲۵ درصد از تولیدات کشاورزی گرجستان را شامل می شود، تراکم بالا و عدم مکانیزاسیون سبب شده تا دامپروری این کشور، کارایی و موفقیت چندانی نداشته باشد.

  استخدام کشاورزان خارجی در گرجستان

  ساندرا رولووف، همسر هلندی تبار، رییس جمهور سابق گرجستان، میخائیل ساکاشویلی، برنامه ای را ترتیب داد تا کشاورزان آفریقای جنوبی برای کار به گرجستان مهاجرت کنند. با این روش گرجستان سعی دارد کشاورزی و زراعت خود را زنده نگه دارد چرا که در حال حاضر که نزدیک به بیش از  ۲۰ سال از فروپاشی شوروی و استقلال گرجستان می گذرد، هنوز نیمی از زمین های کشاورزی آن از چرخه تولید خارج شده است.

  کشاورزان هندی که عمدتا اهل پنجاب هستند، علاقه زیادی به سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گرجستان نشان داده اند. تاکنون گزارش چندانی از موفقیت هندی ها در گرجستان گزارش نشده است و این سرمایه گذاران در بخش های بازاریابی و برداشت محصول در گرجستان به مشکلات زیادی برخورد کرده اند.

  گرجستان

  قانون زمین

  از سال ۲۰۱۷ قانون اساسی گرجستان، فروش زمین به خارجی ها را ممنوع اعلام کرد. در این قانون آمده است که زمین های کشاورزی، منابعی با اهمیت استثنایی هستند و فقط می تواند متعلق به دولت، شهروندان گرجستان یا شرکتها و نهاد های خود گردان داخلی باشد.

  صادرات محصولات کشاورزی به گرجستان

  غلاتی مانند ذرت، گندم و جو بیشترین تولیدات کشاورزی گرجستان را تشکیل می دهند اما این تولیدات برای خودکفایی کافی نیست. پیش بینی شده است در سال جدید میلادی، گرجستان نزدیک به ۷۰۰ هزار تن واردات غلات نیاز دارد. انواع میوه های دانه دار و هسته دار نیز در فصل های گوناگون بازار خوبی دارد. در حال حاضر گرجستان میوه و سایر محصولات کشاورزی مورد نیاز را اغلب از ترکیه، روسیه، آمریکا، هلند ، آلمان و هند وارد می کند.

  اگر قصد صادرات محصولات کشاورزی به گرجستان را دارید با کارشناسان ما در تماس باشید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ۰ ۰ رای ها
  امتیاز به این مطلب