معدنیمواد اولیه

پرلیت

Perlite

پرلیت (پرلایت) پرلیت

خاک پرلیت Perlite Soil

ترکیبات: آلومینیوم سیلیکات

دانه بندی: مش ۲ تا ۵۵۰ ( ۰.۱ تا ۱۰ میلیمتر)

کاربرد در کشاورزی: دانه بندی مش ۲ تا ۱۰

بسته بندی: فله – کیسه های ۲۵ کیلوگرمی

پرلیت یا پرلایت سنگی آتشفشانی با ترکیب سیلیکات آلومینیوم و میزان اسیدیته ملایم است. دی اکسید سیلیکون sio۲ بیشترین سهم را در ترکیب پرلیت دارد ( ۷۰- ۷۵ درصد). رطوبت داخلی پرلیت بین ۲ تا ۵  درصد است که در فرآیند فرآوری حرارت داده شده و رطوبت داخلی آنها تبخیر می شود علاوه بر تبخیر، ساختمان پرلیت انبساط پیدا کرده بطوری که پس از پایام پروسه فرآوری، دانه های آن قادرند تا ۴۰ برابر حجم خود آب جذب کنند.

.

تولید پرلیت

بطور خلاصه، سنگهای پرلیت ابتدا در کارخانه دانه بندی شده سپس وارد مرحله پیش گرم و بعد از آن داخل کوره هایی با میانگین حرارت ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد قرار می گیرند. تنظیم درجه حرارت براساس ترکیب شیمیایی و میزان رطوبت موجود در سنگ پرلیت انجام می شود. در مرحله آخر، پرلیت های دانه بندی شده و حرارت خورده که اکنون منبسط و بسیار سبک هستند، بوسیله جریان هوا به سمت بالا هدایت شده و سایر ترکیبات بجا مانده، در کف کوره رسوب می کنند.

.

کاربرد پرلیت در کشاورزی

حدود پانزده تا بیست درصد از میزان کل پرلیت تولید شده در دنیا به مصارف کشاورزی می رسد، این عدد در ایران پایین تر است اما در سالهای اخیر، بخش کشاورزی به خاصیت نگهداری آب و رطوبت پرلیت پی برده و سال به سال مصرف این ماده آتشفشانی در بخش کشاورزی در حال افزایش است.

پرلیت

 

جذب و نگهداری رطوبت

مهمترین کاربرد perlite در کشاورزی، جذب و نگهداری آب است، از آنجایی که دانه های فوق سبک و منبسط این ماده معدنی توانایی نگهداری آب و رطوبت تا ۴۰ برابر حجم خود را دارند، مصرف آب را در بخش کشاورزی بخصوص در مناطقی که با محدودیت منابع آبی روبرو هستند بخوبی کنترل و کاهش می دهد.

جذب و نگهداری عناصر غذایی

دانه های پرلایت به دلیل داشتن خلل و فرج فراوان توانایی نگهداری عناصر مهم خاک در خود را دارند و بطور چشمگیری از آب شویی این عناصر بسیار مهم در تغذیه گیاه جلوگیری می کنند. علاوه بر آن بدلیل وجود خلل و فرج زیاد، تبادل هوایی بسیار خوبی برای خاک بوجود آورده و به نوعی نقش دستگاه تهویه در خاک را دارد.

مزایای پرلیت

جلوگیری از تغییرات ناگهانی دما: پرلیت به دلیل دارا بودن سطح زیاد، رنگ روشن ،  تخلل و جذب رطوبت از گرما زدگی خاک و تنش های دمایی جلوگیری می کند.

.

استریل نگهداشتن خاک: در کشت های گلخانه بخصوص گیاهان تولید شده به روش کشت بافت مانند گل ارکیده، گل محمدی و … ، عاری بودن بستر گیاه از هرگونه آلودگی و بیماری بسیار مهم است و از آنجایی که پرلیت در فرآیند تولید حرارت بالا میبیند و همه ترکیبات داخل آن تبخیر شده، کاملا عاری از هرگونه بیماری و آلودگی است. اصولا این سنگ معدنی در ترکیب با پیت ماس و کوکوپیت استفاده می شود.

.

عدم تغییر ترکیب شیمایی و فساد: پرلیت سنگی معدنی است و هیچ گونه ضرری برای خاک و گیاه نداشته و با گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض تنش های مختلف دچار تغییر ماهیت و فسادپذیری نمی شود.

پرلیت

 

دیگر کاربرد ها

این ماده معدنی دارای خاصیت عایقی بالایی است، این سنگ معدنی عایق صوت، حرارت و رطوبت است به همین دلیل حدودا  ۵۳ درصد از پرلیتهای تولید شده صرف امور ساختمانی و تولید بلوک های فوق سبک ساختمانی می شود.

صنایع دیگری مانند تولید صافی و فیلترها نیز از دیگر صنایعی هستند که perlite را بعنوان ماده اولیه به خط تولید خود اضافه می کنند.

 

۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا