قارچ کش هاکشاورزی

بنومیل

بنومیل

نام های دیگر بنومیل: Agrocit, Benex, Benlate, Tersan, Fundazol

فرمول مولکولی : C14H18N4O3  بنومیل

فرمولاسیون پودری:  WP 50%

درجه سمیت : LD50>5000mg/kg

وزن مولکولی: ۲۹۰.۳۲ g/mol

بسته بندی: ۳۰ گرمی

معرفی 

بنومیل یک قارچ کش آلی هتروسیکل آروماتیک یا اصطلاحا بنزیمیدازول Benzimidazol است به این معنا که یک ترکیب دو حلقه ای که از اتصال یک حلقه بنزن و یک حلقه ایمیدازول تشکیل شده است.

این قارچ کش سیستمیک بطور انتخابی عمل می کند، یعنی برای بی مهرگان، کرم ها و میکروارگانیسم ها سمی اما برای پستانداران غیر سمی است. بنومیل برای انسان و سایر پستاندارن سمیت بسیار کمی دارد، تنها گزارشاتی از تحریکات پوستی بر اثر تماس با بنومیل گزارش شده است.

این قارچ کش تا حد زیادی نامحلول در آب است اما چسبندگی زیادی در سطح خاک دارد. نیمه عمر این قارچ کش در زمین های چمن سه تا شش ماه در زمین های برهنه بین شش تا یک سال گزارش شده است.

موارد استفاده

طیف عملکردی بنومیل بسیار وسیع است و عموما برای کنترل بیماری های ذیل استفاده می شود:

اسکب مرکبات، آنتراگنوز، اسکب گلابی، لکه سیاه سیب، سفیدک حقیقی چغندر، پوسیدگی سیاه، پژمردگی ساقه، بوتیریتیس، برق زدگی نخود، لکه برگی گیلاس، خشکیدگی سرشاخه توت، سفیدک حقیقی سیب، پوسیدگی طوقه، سرکوسپورا، لکه قهوه ای برنج، فوزاریوم، کپک خاکستری، سفیدکهای سطحی، پوسیدگی طوقه و ریشه برنج،  بیماری های دارای عامل پنیسیلیوم، بلاست برنج، سیاهک ها، پوسیدگی ساقه، پوسیدگی سفید ریشه در درهتان میوه، بیماری های ناشی از قارچ ریزوکتونیا و اسکلروتینیا.

بنومیل
قارچ فوزاریوم

 

نحوه مصرف بنومیل

قارچ کش بنومیل عموما بر روی سطح خاک استفاده می شود هرچند محلول پاشی بر روی اندام هوایی نیز در از بین بردن برخی بیماری ها، علائم و پیشگیری از ابتلا نیز بسیار موثر است. بنومیل، آپوپلاست است یعنی در گیاه با استفاده از مسیر آوندهای چوبی از پایین به بالا حرکت می کند. ترجیح این علفکش تجمع در بافت ها و برگ های جوان و فعال است و معمولا به سمت بافت و برگ های مسن حرکت نمی کند.

از آنجایی که بنومیل علاوه بر اثر درمانی، اثر حفاظتی نیز دارد، میزان و نحوه مصرف این قارچ کش بستگی به شرایط گیاه، نوع عارضه، شرایط آب و هوایی و دمایی و همچنین شرکت تولید کننده دارد، دستور و میزان مصرف عموما بر روی محصول درج شده است.

محدودیت های مصرف

این قارچ کش بر روی برخی رده قارچ ها و بیماری های قارچی بی تاثیر است. بیماری های مانند لب شتری هلو، پوسیدگی ریزوپوس ، سفیدک داخلی و همچنین قارچ های رده اُاُمایست Oomycetes ، کپک سیاه آلترناریا Alternaria ، کپک های برفی تیفولا Thyphula و قارچ های هلمنتوسپوریوم helmentosporium sp در برابر بنومیل مقاوم هستند.

خرید قارچ کش بنومیل

۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا