کشت بافت

کشت بافت زامیفولیا

کشت بافت زامیفولیا

کشت بافت زامیفولیا

گیاه زامیفولیا با نام علمی Zamioculcos zamiifolia چندساله، بومی آفریقای شرقی از خانواده Araceae میباشد که در مناطق جنگلی حاره­ای و مرطوب با زمین­های سخت رشد می کند.

به دلیل دارا بودن ویژگی های مورفولوژیکی جالب مثل کوچک ترین آنژیوسپرم به عنوان یکی از بزرگ ترین ساختارهای گیاهی و تولیدمثلی جهان مورد توجه قرار گرفته است. این خانواده شامل ۳۸۰۰جنس در ۱۱۸ گونه هستند که در نواحی گرمسیری پراکنده هستند ولی در سایر مناطق با گستره دمایی مختلف نیز دیده می شوند.

کشت بافت زامیفولیا

گیاهشناسی زامیفولیا

این گیاه دارای برگ های بزرگ و ساده و ریزوم های ضخیم افقی )با تشکیل غده( بوده و برگ های داخلی آن توانایی رشد در شرایط نور پایین را دارند. این گیاه به شدت تکشت بافت زامیفولیا

حمل بالایی به استرس خشکی و بیماری ها و آفات دارد. زامیفولیا گیاهی است همیشه سبز، کند رشد با برگ های نسبتا باریک به رنگ سبز براق و تیره که طول آن ها به ۷ تا ۱۵ سانتی متر می رسد. گل های کوچک این گیاه زینتی زیبا به رنگ زرد روشن متمایل به قهوه ای یا برنزی است که حدود ۵ تا ۷ سانتی متر نیز اندازه دارند. ارتفاع زامیفولیا بین ۴۵ تا ۶۰ سانتی متر است. این گیاه دارای ساقه زیرزمینی ضخیم و آب داری است که معمولا در فصل تابستان تا اوایل پاییز رشد می کنند.

 

تکثیر کشت بافت زامیفولیا

متداولترین راه تکثیر این گیاه ازطریق تکثیر ریزوم و قلمه برگ می باشد که این روش ها بسیار زمان بر و طولانی است. تولید و تکثیر در مقیاس انبوه با صرف کمترین زمان ممکن تنها با استفاده از روش های کشت بافت و ریزازدیادی میسر است.

تهیه پروتکل تکثیر از طریق کشت بافت می تواند افزایش عمل کرد و کاهش هزینه های تولید را به دنبال داشته باشد. ضرورت به کارگیری روش های نوین از قبیل کشت بافت گیاهی برای حل بعضی از این موانع تکثیری مطرح شده است. با استفاده از این روش می ­توان اقدام به تولید انبوه ژنوتیپ های یکسان و یا معرفی ژنوتیپ­ های جدید از طریق تنوع سوماکلونال نمود.

کشت بافت زامیفولیا

منبع :

Papafotiou, M., & Martini, A. N. (2009). Effect of position and orientation of leaflet explants with respect to plant growth regulators on micropropagation of Zamioculcas zamiifolia Engl.(ZZ). Scientia Horticulturae۱۲۰(۱), ۱۱۵-۱۲۰

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا