معدنیمواد اولیه

ورمیکولیت

Vermiculite

ورمیکولیت

ورمیکولیت یا ورمیکولایت یک ماده معدنی طبیعی شبیه به میکا است که به شکل تکه های براق با طیف رنگی خاکستری تیره تا قهوه ای شنی و نقره ای و گاهی طلایی متغیر است. این ورقه‌ها که به طور خاص یک ماده معدنی سیلیکات آهن منیزیم هیدراته هستند، در کوره های مخصوص تحت گرما و فشار شدید قرار گرفته، سپس منبسط شده و شکل فشرده ای به خود می گیرند که اگر از نزدیک به آن ها نگاه کنید شبیه آکاردئون های کوچک هستند.

شکل فشرده ی ورمیکولیت سبب شد تا این نام که از ریشه لاتین Vermiculus به معنای لارو حشره است روی آن قرار دهند.

.

ورمیکولیت

/

این نوع از ورمیکولیت است که شرح داده شد در باغبانی و کشاورزی بیشتر به عنوان وسیله ای برای بهبود کیفیت خاک و همچنین کمک به نهال های تازه کشت شده  برای توسعه ریشه و استقرار سریعتر استفاده می شود.

انبساط که حاصل فرآیند فشار و گرما است، ظرفیت ورمیکولیت برای حفظ آب افزایش می دهد. به علاوه، همین گرما و فشار سبب استریل شده این ماده معدنی می شود و کشاورزان دیگر نگرانی از بابت آلودگی گیاهان خود به پاتوژن های مهاجم را ندارند.

کاربرد ورمیکولیت در کشاورزی

سطح متخلخل Vermiculite شرایط بسیار مناسبی برای حفظ رطوبت و مواد مغذی بوجود می آورد. از آنجایی که این ماده معدنی و غیر شیمیایی است، خطری برای محیط زیست، خاک و گیاه نداشته و علاوه بر این عناصر و رطوبت محبوس در خود را بطور تدریجی در خاک آزاد می کند، یعنی شرایطی که برای هر گیاهی ایده آل است.

بهبود و اصلاح زهکشی خاک، اصلاح خاک های سنگین و متعادل کردن ساختارآن، جلوگیری از هدر رفت آب و عناصر مهم، کاهش مصرف آب و کودهای شیمیایی و مناسب سازی شرایط خاک برای رشد و توسعه ریشه از مهمترین کاربردهای این ماده معدنی در کشاورزی و باغبانی است.

/

ورمیکولیت

خاک های دارای ورمیکولیت، واجد سطح و کیفیت بالاتری از کرم های خاکی هستند، علت این مسئله کمک ورمیکولیت به هضم غذا برای کرم خاکی است که سبب افزایش بازدهی و کمیت آن ها در خاک می شود. دارا بودن اسیدیته یا ph. خنثی نیز یکی دیگر از مزیت های این ماده معدنی است که استفاده از آن تعادل ph. خاک را بر هم نمی زند.

.

ورمیکولایت کود نیست

این سوال برای بسیاری مطرح می شود که آیا ورمیکولیت کود است؟ حتما دقت کنید علی رغم کاربردهای ذکر شده برای این ماده معدنی، ورمی کولایت اصلا کود نیست، بلکه باید در کنار کودها و مواد مغذی گیاهی استفاده شود. در واقع ورمیکولیت با به دام انداختن عناصر غذایی و آب و آزاد سازی تدریجی آن ها در خاک نقش بسیار موثری در کشاورزی و باغبانی دارد اما نباید به تنهایی استفاده شود.

 

 

ورمیکولایت

.

نگاه سریع به ورمیکولیت

ورمیکولیت (ورمیکولایت) یک ماده معدنی چند منظوره و طبیعی است که می تواند به تنهایی یا مخلوط با سایر محیط های رشد برای بهبود سلامت گیاه و رشد گیاه استفاده شود. به هوا دهی خاک کمک می کند و کیفیت خاک را تا حد زیادی بهبود می بخشد، اما جایی که واقعاً یکه تاز است و کاربرد آن تجسم عینی دارد ، توانایی در حفظ رطوبت است. این توانایی اطمینان می دهد که ریشه ها رطوبت مورد نیاز خود را دارند و در عین حال از آبیاری بیش از حد و هد رفت آب جلوگیری می کند.

 

۵/۵ (۱ نظر)

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا