کود کشاورزیکودهای شیمیایی

سولفات پتاسیم

Potassium Sulfate

سولفات پتاسیم چیست و چه کاربردی دارد؟

سولفات پتاسیم یک ترکیب شیمیایی با فرمول مولکولی K2 SO4 است. این ماده شیمیایی در بازار با نام های  سولفات دی پتاسیم و سولفات پتاس نیز شناخته می شود. در بازار ایران با نام سولو پتاس بسیار شناخته شده است. در ایران به دلیل اینکه حجم بسیار قابل توجهی از زمین های کشاورزی از جنس آهکی و قلیایی است، استفاده از کودهای شیمیایی گوگرد دار که به اصلاح خاک و کاهش اسیدیته آن (Ph) کمک می کند مانند سولو پتاس اجتناب ناپذیر است فروش سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم

رنگ و شکل Potassium Sulfate

این کود پتاس شیمیایی یک پودر یا کریستال سفید بی رنگ (یا سفید)، بی بو و تلخ است. این ماده شیمیایی یک جامد کریستالی سفید است که به راحتی در آب حل می شود. پتاسیم سولفات در هیدروکسید پتاسیم یا اتانول غلیظ حل قابل حل نیست اما می تواند با اسید سولفوریک اضافی واکنش دهد تا B- Potassium Sulfate بسازد.

موارد مصرف 

این ماده شیمیایی بعنوان یک کود کشاورزی پرمصرف کاربرد دارد. برای طیف وسیعی از محصولات زراعی، باغی و گلخانه ای می توان از این کود شیمیایی غنی از پتاسیم استفاده کرد. علاوه بر ماده پتاسیم، این کود شیمیایی بین ۱۷٫۵ تا ۱۸٫۵ درصد گوگرد محلول قابل جذب توسط گیاهان دارد که برای خاک های آهکی مانند خاک های ایران بسیار کاربردی مناسب است و می تواند به اصلاح و تنظیم اسیدیته PH خاک کمک کند.

.

میزان مصرف سولفات پتاسیم

مقدار مناسب مصرف کودهای پتاس بستگی به نوع محصول تحت کشت و همچنین جنس خاک و شدت قلیایی بودن آن بستگی دارد. یکی دیگر از موارد مهم و قابل توجه در مصرف انواع کودهای شیمیایی، انواع کودی است که در یک کشت استفاده می شود. اگر از سولفات آمونیوم یا سایر کودهای شیمیایی دیگر در کشت های باغی، گلخانه ای یا زراعی استفاده می شود باید خطر تجمع ترکیبات شیمیایی مشابه را در نظر گرفت.

 

پودر سولفات پتاسیم

 

بطور معمول و استاندارد برای کود دهی محلول در آبیاری بین ۷ تا ۱۵ کیلوگرم در هکتار برای انواع گیاهان زراعی و گلخانه ای پیشنهاد می شود. برای استفاده محلول پاشی نیز میزان ۲ تا ۵ کیلوگرم در هکتار برای محصولات گلخانه ای و زراعی پیشنهاد می شود.

حتما در نظر داشته باشید قبل از مصرف هر نوع کودی خصوصا کودهای شیمیایی ابتدا آزمون خاک را انجام دهید. اگر تجربه کافی در زمینه کشت محصول مورد نظر ندارید، حتما از یک متخصص و مشاور کشاورزی کمک بگیرید. استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی نه تنها اثر مثبتی بر محصول ندارد بلکه برای محصول زیر کشت، انسان، دام، محیط زیست و منابع آبی بسیار خطرناک است و می تواند خسارات عمیق و بعضا جبران ناپذیری وارد کند. تاکید می شود به هیچ عنوان بدون مشورت و برای اهداف کوتاه مدت از کودهای شیمیایی استفاده نشود.

 

مشخصات سولفات پتاسیم بازار ایران

 

بسته بندی سولفات پتاسیم

دانه بندی پودری
بسته بندی کیسه ۵۰ kg
رنگ سفید
غلظت پتاسیم ۵۰ %
غلظت گوگرد ۱۷.۵ %
فرم پتاسیم K۲O
فرم گوگرد SO
کشور مبدا ایران
۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا