شیمیاییکودهای شیمیاییمواد اولیه

گوگرد میکرونیزه

Micronized Sulfur

گوگرد میکرونیزه چیست و چه کاربردی داد؟

گوگرد میکرونیزه Micronized Sulfur گوگردی است که در صنایع مختلف از جمله کشاورزی کاربرد فراوانی دارد.  از مهمترین کاربردهای گوگرد میکرونیزه در کشاورزی، استفاده بعنوان قارچ کش است فروش گوگرد میکرونیزه گوگرد پودری گوگرد قارچ کش

فرم و اندازه گوگرد میکرونیزه

شکل کلی این نوع گوگرد قارچ کش، پودری است اما در حقیقت این پودر از گرانول های گوگرد با اندازه چند میکرون تشکیل شده است. مش ۲۰۰ پرکاربردترین دانه بندی گوگرد در کشاورزی است چرا که در این اندازه گرانول های گوگرد به راحتی می توانند از نازل های اسپری و دستگاه های پخش سم خارج شوند و هیچ گرفتگی و رسوبی ایجاد نکنند.

گوگرد میکرونیزه

درجه حلالیت

میکرونیزه شده گوگرد با مش ۲۰۰ به راحتی در آب حل شده و می توان به شکل محلول در سم پاش ها برای محلول پاشی اندام های هوایی گیاهان استفاده کرد.

کاربردهای گوگرد میکرونیزه

همان طور که گفته شد، قارچ کشی مهمترین استفاده این نوع گوگرد در کشاورزی است. بیماری های مثل سفیدک سطحی خصوصا در انگور به راحتی با استفاده از این گوگرد قابل از بین بردن است.

گوگرد میکرونیزه

تنظیم میزان اسیدیته یا همان Ph خاک از دیگر کاربردهای این ماده شیمیایی است. گوگرد با دارا بودن Ph اسیدی سبب کاهش شدت قلیایی بودن خاک خصوصا در خاک های آهکی می شود. از آنجایی که خاک های آهکی بخش زیادی از خاک های کشالورزی ایران را تشکیل می دهد، لزوم استفاده از تنظیم کننده های Ph خاک در ایران کاملا مشهود است.

علاوه بر کشاورزی این نوع گوگرد در ساخت انواع شوینده هایی مثل صابون و ضدعفونی کننده های صنعتی کاربرد دارد. همچنین صنایع غذایی برای فرآوری خشکبار، تولید شکر و قند و … از این میکرونیزه گوگرد استفاده می کنند. صنایع نظامی برای ساخت باروت، صنایع پلاستیکی برای تولید انواع لاستیک مقال هایی دیگری از کاربرد این مش ۲۰۰ گوگرد است.

آیا گوگرد کود است؟

بسیار شنیده اید که کود گوگرد برای گیاه بسیار مفید است، چرا که گوگرد یکی از عناصر حیاتی مورد نیاز گیاه برای سلامت فیزیولوژیک و مراحل زایشی است. این جملات و مشابه آنها از سر زبان فروشندگان کود نمی افتد. اما این جمله چقدر صحیح است؟ آیا گوگرد کود است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت در اینکه گوگرد برای گیاه بسیار مفید و ضروری است شکی نیست اما گوگردهایی مثل گوگرد میکرونیزه با هر مش و اندازه ای، گوگرد بنتونیت دار، گوگرد معدنی، گوگرد گازی گرانول و …. هیچ کدام قابل جذب استفاده برای گیاه نیستند. اگر شما گرانول های گوگرد را چالکود کنید و سال ها بعد به سراغ آن بروید، به همان شکل و فرم پیدایشان می کنید بدون اینکه تجزیه شوند.

گوگرد میکرونیزه

گوگرد فقط زمانی برای گیاه مفید است که به فرم محلول قابل جذب توسط گیاه باشد، مثل فرم So۴ . پس پخش کردن گوگرد در سطح یا عمق خاک فقط برای اصلاح Ph خاک و ضدعفونی کردن آن کاربرد دارد و نه بعنوان ماده مغذی برای گیاه. فروش گوگرد میکرونیزه

راه حل چیست؟

گوگرد نیاز به یک تجزیه کننده دارد تا برای گیاه قابل استفاده باشد. باکتری تیوباسیلیوس، گوگرد را به فرم قابل جذب برای گیاهان تجزیه می کند. پس نتیجه می گیریم، گوگرد زمانی کود و ترکیبی برای تغذیه گیاهی است که یکی از دو شرط زیر را داشته باشد :

اول – به فرم محلول قابل جذب برای گیاه باشد، مثل سولفات آمونیوم

دوم- همراه با باکتری تیوباسیلیوس استفاده شود.

کاربرد گوگرد در مبارزه با بیماری های گیاهی

پودر گوگرد یک قارچ کش رایج و موثر است که در باغبانی و کشاورزی برای کنترل بیماری استفاده می شود. گوگرد عموما برای مدیریت بیماری های قارچی در گیاهان استفاده می شود. این ماده با مهار رشد قارچ ها و جلوگیری از گسترش هاگ ها عمل می کند. در اینجا به چند نکته کلیدی در مورد استفاده از پودر گوگرد برای کنترل بیماری های گیاهی اشاره می کنیم:

خواص و نحوه عملکرد گوگرد بعنوان قارچ کش

گوگرد دارای خواص قارچ کش است و به ویژه در برابر بیماری هایی مانند سفیدک پودری، زنگ زدگی و برخی عفونت های قارچی دیگر که گیاهان را تحت تاثیر قرار می دهند، موثر است. گوگرد با متابولیسم قارچ ها تداخل می کند و عملکرد سلولی آنها را مختل می کند و از رشد و تولید مثل بیشتر جلوگیری می کند. همچنین می تواند به عنوان محافظ عمل کند و مانعی بر روی سطح گیاه ایجاد کند که از جوانه زنی اسپور قارچ جلوگیری می کند.

روش‌های مصرف: پودر گوگرد را می‌توان به روش‌های مختلف به گیاهان زد. معمولاً به صورت پودر ریز در دسترس است و روش‌های کاربرد آن شامل گردگیری مستقیم پودر روی سطوح گیاه یا مخلوط کردن آن با آب برای ایجاد اسپری است. انتخاب روش کاربرد بستگی به نوع گیاه و بیماری خاصی دارد که شما هدف آن هستید.

 

قارچ کش گوگردی

 

زمان مصرف: استفاده از قارچ کش های گوگردی در زمان مناسب در چرخه رشد گیاه و در مراحل اولیه توسعه بیماری بسیار مهم است. کاربردهای پیشگیرانه اغلب مؤثرتر از تلاش برای کنترل عفونت های ایجاد شده است.

سازگاری: گوگرد به طور کلی با بسیاری از آفت کش های دیگر سازگار است، اما توصیه می شود قبل از ترکیب آن با سایر مواد شیمیایی، برچسب های محصول را بررسی کرده و آزمایش های سازگاری را انجام دهید. از مصرف محصولات مبتنی بر گوگرد در ترکیب با روغن ها یا ظرف چند هفته پس از استفاده از روغن خودداری کنید، زیرا این ترکیب می تواند منجر به سمیت گیاهی (آسیب به بافت های گیاهی) شود.

ملاحظات و هشدار مصرف کشاورزی

قبل از استفاده از هر گونه قارچ کش، از جمله پودر گوگرد، توصیه می شود بیماری خاصی را که گیاهان خود را تحت تأثیر قرار می دهد شناسایی کرده و روش کنترل مناسب را انتخاب کنید. علاوه بر این، همیشه دستورالعمل های ارائه شده توسط سازنده محصول را برای بهترین نتیجه و برای اطمینان از ایمنی گیاهان خود بخوانید و دنبال کنید. برخی از گیاهان، به ویژه آنهایی که از خانواده گل رز (Rosaceae) هستند، می توانند به گوگرد حساس باشند. همیشه قبل از استفاده از گوگرد به کل گیاه، سمیت گیاهی بالقوه را در قسمت کوچکی از گیاه بررسی کنید، به خصوص اگر با گیاهان زینتی یا میوه دار سر و کار دارید.

نکات ایمنی

در حالی که گوگرد یک قارچ کش به طور گسترده استفاده می شود و نسبتاً ایمن است، پیروی از نرخ های کاربرد توصیه شده و دستورالعمل های ایمنی ضروری است. برای جلوگیری از آسیب احتمالی به گیاهان، از استفاده از محصولات مبتنی بر گوگرد در هوای گرم خودداری کنید. بسته به بیماری خاص و شرایط محیطی، استفاده مجدد از گوگرد ممکن است ضروری باشد. دستورالعمل های محصول را برای دفعات استفاده توصیه شده دنبال کنید.

مشخصات گوگرد میکرونیزه در بازار ایران

دانه بندی پودری مش ۲۰۰
درجه خلوص ۹۹ %
رنگ زرد روشن
بسته بندی کیسه های ۲۵ کیلوگرمی
کشور مبدا ایران
۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا