کشاورزیکود کشاورزیکودهای معدنی

کلات آمینو اسید و آهن

Amino Acid Chelated - Iron Powder

کلات آمینو اسید- پودر آهن

کودهای آمینو اسیدی از هیدرولیز یا تیمار آنزیمی مواد اولیه پروتئین حیوانی یا گیاهی تولید می شوند. این نوع کودها به راحتی جذب گیاه شده و نقل و انتقال آن درون گیاه نیز به سهولت انجام می شود. علاوه بر این به عنوان منبع نیتروژن و کربن برای گیاهان مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین نقش کلات آمینو اسید و آهن در ایجاد سهولت برای گیاه در دسترسی به عناصر مهم و ضروری است.

 

کلات آمینو اسید و آهن

 

گیاهان اسیدهای آمینه را مطابق با شرایط دمایی محیط از طریق روزنه ها جذب می کنند. اسیدهای آمینه اجزای اساسی در فرآیند سنتز پروتئین هستند. حدود ۲۰ آمینو اسید مهم در فرآیند هر عملکرد و چرخه های بیوشیمیایی در گیاهان نقش دارند.

کلات آمینو اسید- پودر آهن

کود آهن کلات

این کود معدنی یکی از بهترین و کارآمدترین روش های درمان کلروز در گیاهان است. آمینو اسید کلات آهن در علم باغبانی به عنوان یک مقوی گیاهی عمل می کند، جایی که می تواند با سایر محصولات غذایی گیاهی و مواد مغذی مخلوط می شود. کلات های آهن عناصر کمیاب آلی هستند که آهن را مانند یک پنجه به هم متصل می کنند. به این ترتیب آهن در محلول باقی می ماند و بنابراین برای گیاه در دسترس است.

یک گیاه فقط می تواند مواد مغذی محلول در آب را جذب کند. کود آهن توسط متخصصین به طور مداوم به شکل کلات دوز می شود. کلات کردن به این دلیل است که آهن در تماس با عناصر دیگر به سرعت رسوب می کند. با افزودن آهن به محلول از طریق کلات ها از این رسوب جلوگیری شده و آهن مورد نیاز گیاه همواره در دسترس است.

میزان مصرف آمینواسید کلات آهن

میزان مصرف صحیح این کود بستگی به نوع گیاه، مرحله رشد و کمبود خاک دارد. اما توصیه کلی و عمومی برای مصرف آمینواسید کلات آهن به شرح ذیل است:

  • محلول پاشی: ۱ کیلوگرم در ۴۰۰ لیتر آب
  • آبیاری: حدود ۲ کیلوگرم در ۱۰۰۰ لیتر آب
  • چالکود: برای درختان بالغ حدود ۳۰ تا ۴۰ گرم

 

کود آهن کلات

 

نکات کلیدی پودر آهن کلات شده با اسید آمینه

فرآیند کلات شدن

اسیدهای آمینه که بلوک های سازنده پروتئین ها هستند، یک مجموعه محافظ در اطراف یون های آهن تشکیل می دهند. این کمپلکس که به عنوان کلات شناخته می شود، از واکنش آهن با سایر عناصر موجود در خاک که ممکن است آن را در دسترس گیاهان قرار ندهند، جلوگیری می کند. اسید آمینه کلات شده به حفظ آهن در شکل محلول کمک می کند.

بهبود جذب مواد مغذی

کلاته شدن (Chelation)، جذب آهن توسط گیاهان را افزایش می دهد. شکل کلات آهن پایدارتر است و می تواند به راحتی از طریق سیستم آوندی گیاه منتقل شود و اطمینان حاصل شود که مواد مغذی به جایی که لازم است می رسد.

شکل کود

آهن کلات شده با اسید آمینه اغلب به فرم پودر در بازار وجود دارد. اختلاط این کود با آب برای استفاده مستقیم در خاک یا به عنوان محلول پاشی توصیخ می شود. پودر را می توان در آب حل کرد و محلول حاصل را می توان برای خیس کردن خاک یا اسپری روی شاخ و برگ گیاه استفاده کرد.

فواید کود آهن کلات آمینو اسید برای گیاهان

آهن یک ریز مغذی ضروری برای گیاهان است که نقش مهمی در فرآیندهایی مانند فتوسنتز و فعال شدن آنزیم ها ایفا می کند. کود پودر آهن کلات شده با اسید آمینه یک منبع عالی از آهن است. این ترکیب به پیشگیری و کاهش کمبود آهن در گیاهان کمک می کند.

روش مصرف

پودر آهن کلات شده با اسید آمینه را می توان به روش چالکود در خاک اطراف ریشه گیاه و یا به صورت محلول پاشی روی برگ ها استفاده کرد. محلول پاشی اغلب زمانی که نیاز به پاسخ سریع است یا زمانی که pH خاک دسترسی آهن را محدود می کند ترجیح داده می شود.

سازگاری

کلات های اسید آمینه به طور کلی با کودها و آفت کش های مختلف سازگار هستند. با این حال، توصیه می‌شود قبل از مخلوط کردن محصولات مختلف، برچسب‌های محصول را بررسی کرده و آزمایش سازگاری انجام دهید.

احتیاط مصرف

میزان مصرف مناسب همیشه توسط کارشناس متخصص تعیین می شود. اکیدا توصیه می شود از مصرف خودسرانه هر نوع کود جدا خودداری کنید. استفاده بیش از حد دوز مجاز آمینواسید کلات آهن سبب ایجاد خسارت جبران ناپذیر در گیاهان می شود.

۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بسته است
دکمه بازگشت به بالا