AI & IOT

کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی

کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی

هوش مصنوعی یا AI، مخفف عبارت “Artificial Intelligence” به معنی “هوش مصنوعی” است و به زبان ساده به مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و الگوریتم‌هایی گفته می‌شود که برای برنامه‌ریزی کامپیوتر و ساخت ماشین‌هایی که به اندازه کافی هوشمند به نظر برسند و بتوانند با محیط و انسان‌ها تعامل کنند، استفاده می‌شود. AI در کشاورزی

.

کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی

.

کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی

به طور کلی، هدف از ساخت و توسعه هوش مصنوعی این است که کامپیوترها بتوانند به صورت خودکار و با قابلیت یادگیری و ارزیابی، وظایفی را انجام دهند که قبلاً نیاز به تصمیم گیری توسط انسان‌ها داشته‌اند. به عبارت دیگر، هوش مصنوعی هدف دارد تا کامپیوترها را به صورتی هوشمند و خودکار تبدیل کند که بتوانند به طور خودکار و با کیفیت و به صورت مستقل وظایف را انجام دهند.

.

هوش مصنوعی و  بهبود مدیریت عملکرد

 تکنولوژی AI می تواند در بهبود عملکرد و بهبود کارایی ماشین آلات کشاورزی از جمله تراکتورها و دستگاه های برداشت محصول مورد استفاده قرار گیرد. همچنین، این فناوری می تواند در بهبود مدیریت چراگاه ها، پیش بینی شرایط آب و هوایی، مدیریت خودکار محصولات کشاورزی و کنترل آفات و بیماری ها مورد استفاده قرار گیرد.

.

هوش مصنوعی و تحلیل داده ها

 هوش مصنوعی می تواند در تجزیه و تحلیل داده های کشاورزی مانند داده های مربوط به ساختمان و ساختار خاک، تصاویر ماهواره ای، داده های مربوط به آب، سطح تبخیر و ….  به کار گرفته شود. دقت و سرعت بالای تجزیه و تحلیل این داده ها نه تنها سبب افزایش کیفی و کمی برداشت محصول شده بلکه فرآیند کلی کشاورزی شامل عملکرد و کارایی را بطور قابل توجهی بهبود می دهد.

 

.AI در کشاورزی

.

AI و تولیدات گلخانه ای

تولیدات گلخانه ای یکی از روش های تولیدی در کشاورزی است که هوش مصنوعی می تواند به صورت چشمگیری مثمر ثمر باشد. راه اندازی گلخانه های هوشمند یکی از دستاورد های مهم این فناوری است. در ادامه عناوینی از مهمترین کاربردهای تکنولوژی AI در تولیدات گلخانه را معرفی و بررسی کوتاهی می کنیم:

  • پیش بینی هواشناسی: با استفاده از هوش مصنوعی می توان بهترین تاریخ برای کاشت و برداشت محصولات را با توجه به شرایط هواشناسی پیش بینی کرد و برنامه ریزی های لازم را برای تولید بیشتر و کیفیت بهتر محصولات انجام داد.
  • کنترل کیفیت: با استفاده از سیستم های هوشمند، می توان پارامترهای مختلفی مانند دما، رطوبت، نور، محتوای CO2 و … را کنترل کرده و کیفیت محصولات را بهبود بخشید.
  • پیش بینی بیماری ها: با استفاده از الگوریتم های هوشمند، می توان به صورت دقیق پیش بینی بیماری های گیاهان را انجام داده و از پیش، برنامه ریزی های لازم برای کنترل و درمان آنها را انجام داد.
  • بهینه سازی مصرف منابع: با استفاده از هوش مصنوعی، می توان نرخ مصرف آب، بذر، کود و سایر منابع را مدیریت کرده و هزینه های تولید را کاهش داد.
  • ردیابی و کنترل دقیق محصولات: با استفاده از تکنولوژی هوشمند، می توان محصولات را از زمان کاشت تا برداشت ردیابی کرد و در صورت نیاز کنترل دقیقی برای برداشت و حمل و نقل آنها انجام داد. (مدیریت زنجیره تامین هوشمند)

هوش مصنوعی گلخانه

کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی

مبارزه با آفات و بیماری ها با کمک هوش مصنوعی

 هوش مصنوعی (AI) قادر است داده های بزرگ و پیچیده را تحلیل کند. همین قابلیت سبب می شود تا شناسایی و پیشگیری از بیماری ها، کاهش استفاده از سموم شیمیایی و افزایش فرآیند کنترل بیماری ها در مقایسه با روش های سنتی و غیر هوشمند بسیار کاراتر، سریعتر و ارزان تر انجام شود. با استفاده از داده های جمع آوری شده از سیستم های مانیتورینگ اینترنت اشیا (IOT) و تصاویری که توسط پهپادها و یا دیگر دستگاه های تصویربرداری از مزارع و باغات به دست می آیند، هوش مصنوعی می تواند به طور دقیق آفات و بیماری های گیاهی را شناسایی کند. همچنین با استفاده از الگوریتم های یادگیری عمیق (Deep learning) و شبکه های عصبی مصنوعی (Artificial neural networks)، می توان با تحلیل تصاویر و داده های مربوط به گیاهان، به پیش بینی بیماری های گیاهی و روش های پیشگیری و درمان آنها پرداخت. کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی یا AI در کشاورزی را بطور خلاصه می توان این گونه بیان کرد:فناوری AI می تواند در کاهش استفاده از سموم و کودهای شیمیایی کمک کرده و علاوه بر کاهش هزینه های تولید و مدیریت بهینه منابع طبیعی، می تواند با ارائه راه حل های سازگار با محیط زیست، سلامت انسان ها و سیاره زمین را حفظ کند.

.

نویسنده: محمد خیاط تهرانچی

 

منابع:

AI in Agriculture – V7 Labs

  Artificial Intelligence in Agriculture- Intellias

The Future of Artificial Intelligence- pixelplex

.

۵/۵ (۲ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا