حشره کش هاکشاورزی

حشره کش آبامکتین

Abamectin

حشره کش آبامکتین چیست و چه کاربردی دارد؟

آبامکتین یک حشره کش غیر سیستمیک با اثر تماسی و گوارشی است که توسط گیاه قابل جذب نمی باشد. اورمکتین‌ها یا در فارسی آیورمکتین ها خانواده‌ای از لاکتون‌های ماکروسیکلیک هستند که توسط باکتری خاکزی Actinomycete Streptomyces avermitilis تولید می‌شوند. اورمکتین ها در اواسط دهه ۱۹۷۰ به‌عنوان نتیجه‌ی مستقیم تلاش‌های غربالگری برای محصولات طبیعی با خواص ضد کرمی کشف شدند.

آبامکتین (Avermectin B1) در ارزیابی‌ های آزمایشگاهی اولیه، فعالیت قوی علیه بندپایان نشان داد و متعاقباً برای توسعه کنترل کنه ‌های گیاه خوار و آفات بر روی انواع محصولات کشاورزی و باغی در سراسر جهان انتخاب و توسعه یافت.

حشره کش آبامکتین

دوز مصرف توصیه شده آبامکتین

دستور مصرف هر سمی بر روی بسته بندی آن  درج شده است. میزان مصرف ارتباط مستقیمی با درصد خلوص آن دارد. بنابریان حتما طبق دستورالعمل تولید کننده آبامکتین عمل کنید. اما بطور معمول محلول پاشی با دوز ۵ تا ۲۷ گرم در هکتار برای گیاهان زینتی، مرکبات، پنبه، گلابی و سبزیجات برای آبامکتین کاربرد دارد.

 

سم اکسی کلرور مس
آفت مینوز مرکبات که با آبامکتین قابل کنترل است

 

 

سمیت حشره کش آبامکتین

طی مشاهدات و آزمایشات انجام شده، آبامکتین سمیت کمی برای بندپایان مفید غیر هدف نشان داده است که پذیرش آن را در برنامه های مدیریت یکپارچه آفات (IPM) تسریع کرده است. مطالعات گسترده ای برای حمایت از ایمنی کاربردهای کشاورزی آبامکتین برای انسان و محیط زیست انجام شده است.

پایداری حشره کش آبامکتین

آبامکتین در برابر نور بسیار ناپایداری نشان داده است و ساختار شیمیایی آن به سرعت در سطوح گیاهی، خاک و همچنین در آب تخریب می شود. همچنین مشخص شد که آبامکتین به راحتی توسط میکروارگانیسم های خاک قابل تجزیه است. بقایای آبامکتین در داخل یا روی محصولات بسیار کم است، معمولاً کمتر از ۰.۰۲۵ پی پی ام (PPM) است که منجر به حداقل قرار گرفتن انسان در هنگام برداشت یا مصرف محصولات تیمار شده می شود.

کنه کش مس
خسارت کنه تارتن که با سم آبامکتین کنترل می شود

کدام آفات با آبامکتین کنترل می شوند؟

آبامکتین یکی از پر استفاده و پر اثر ترین سموم برای آفات ذیل است:

کنه ها

کرم برگخوار

پسیل گلابی

 سوسک ها

مورچه های آتشین

جوندگان از جمله موش

هشدارها و اطلاعات تکمیلی

EC ۱.۸ %
کنترل مینوز بله
غلظت ماده موثره ۱۸ گرم در لیتر
گروه خطر la خیلی خطرناک
گروه مقاومت IRAC:6
خطرناک برای زنبورعسل کشنده
خطرناک برای آبزیان کشنده
خطرناک برای انسان و دام خطرناک
تاریخ انقضا دو سال پس از تولید
۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا