دی آمونیوم فسفات

دی آمونیوم فسفات دارای نام های تجاری دیگری نیز است شامل: ب آمونیم مونو هیدروژن اورتوفسفات، آمونیم فسفات، DAP، دی آمونیم اسید فسفات، دی آمونیم هیدروژن ، فسفات، دی آمونیم مونو هیدروژن فسفات، دی آمونیم اورتوفسفات، نمکاسید فسفریکو دی آمونیم

فرمول شیمیایی: NH4)2HPO4)

خلوص (ترکیب شیمیایی):

۱۸% N

۲۰% P2O5)46% –  P)

۱.۵% S

pH اسیدیته: ۷.۵ – ۸

سایز: گرانول ۲ – ۴ میلیمتر

حلالیت: در آب  در دمای ۲۰ °C: 588 g/l

جرم مولکولی:    ۱۳۲/۰۷  g/mol

بسته بندی: کیسه های ۵۰ کیلوگرمی

 

دی آمونیوم فسفات، نوعی نمک فسفات آمونیوم با قابلیت انحلال در آب است که در هنگام واکنش آمونیاک با اسید فسفریک به وجود می آید. طبق MSDS استاندارد، دی آمونیوم فسفات در دمای کمتر ۷۰ درجه شروع به تجزیه می کند.

ساخت دی آمونیوم فسفات

دی آمونیوم فسفات از واکنش اسید فسفریک با آمونیوم ساخته می شود. این ترکیب در طبیعت نیز به عنوان ماده معدنی فسفامیت به صورت بسیار نادر وجود دارد. برای تولید یک تن کود DAP تقریباً ۱.۵ تا ۲ تن سنگ فسفات ، ۴۰۰ کیلوگرم گوگرد (S) که برای حل کردن سنگ فسفات استفاده می شود و ۲۰۰ کیلوگرم آمونیاک مورد نیاز است.

دی آمونیوم فسفات

ساختار شیمیایی دی آمونیوم فسفات

 

دی آمونیوم فسفات کشاورزی

دی آمونیوم فسفات (DAP) پرمصرف ترین کود فسفر در جهان است. این ماده از دو ماده رایج در صنعت کود تولید شده است و محتوای نسبتاً بالای مواد مغذی و خصوصیات فیزیکی عالی آن را به گزینه ای محبوب در کشاورزی و سایر صنایع تبدیل کرده است.

این کود شیمیایی بسیار محلول است و در خاک به سرعت تجزیه شده و نیتروژن و فسفر را به فرم قابل جذب در اختیار گیاه قرار می دهد.

احتیاط در مصرف

در خاک های قلیایی یا همان آهکی که دارای pH بالای ۷ هستند، از آنجا که با حل شدن گرانول های DAP ، آمونیوم آزاد می شود ، نهال ها و ریشه های گیاه به دلیل نزدیکی به آمونیاک فرار آسیب می بینند. به منظور جلوگیری از بروز چنین خسارت هایی ، باید از قرار دادن غلظت زیاد DAP در نزدیکی بذرهای جوانه زا خودداری شود.

 

دی آمونیوم فسفات

 

آمونیوم موجود در DAP یک منبع بسیار عالی از فرم قابل جذب نیتروژن توسط گیاه است و به تدریج توسط باکتری های خاک به نیترات تبدیل می شود که در نتیجه باعث کاهش PH می شود. بنابراین ، افزایش pH خاک اطراف گرانول های DAP یک اثر موقتی است اما همین اثر موقتی در غلظت بالا و نامناسب می تواند گیاه را از بین ببرد.

محدودیت ها و انبارداری

این ماده چه در انبار و چه در سطح مزرعه تمایل زیادی به جذب رطوبت دارد بنابراین در درجه اول اصلا نباید در فضای مرطوب نگهداری شود، در صورت اجبار و محدودیت در نگهداری، برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است از روکش های برزنتی استفاده شود.

 

دی آمونیوم فسفات

 

به هیچ وجه دی آمونیوم فسفات را در داخل خاک انبار نکنید.

هرگز با وسیله ای مانند دیلم اقدام به سوراخ کردن یا تکه تکه کردن کود نکنید زیرا که به بافت کود آسیب می زند. پر کردن و خالی کردن مخازن کودی حتما در طی شب انجام شود.

نکته بسیار مهم: این ماده قابل سوختن نیست اما در محیط های دربسته اگر دچار گرما شود، قابلیت انفجار دارد.

 

خرید و فروش و استعلام قیمت کود دی آمونیوم فسفات

خرید و فروش کود دی آمونیوم فسفات

۰/۵ (۰ نظر)