بیوانفورماتیک

بیوانفورماتیک چیست؟

بیوانفورماتیک چیست؟

بیوانفورماتیک چیست؟ یکی از مهمترین سوالاتی است که دانشجویان و فعالان حوزه زیست فناوری با آن رو به رو می شوند. بطور خلاصه می توان گفت: دانش به کار گیری علوم کامپیوتری و آمار و احتمالات در زیست شناسی مولکولی، بیوانفورماتیک نام دارد که در فارسی به آن ” زیست داده ورزی “می گویند . در حقیقت بیوانفورماتیک یک دانش میان رشته است که اطلاعات زیستی را بوسیله آمار و احتمالات تحلیل کرده و سپس توسط نرم افزارها، سازماندهی و طبقه بندی می کند و این اطلاعات را بصورت قابل درک در اختیار محققین قرار می دهد.

 

بیوانفورماتیک چیست؟

 

کاربرد بیوانفورماتیک

بیوانفورماتیک،حاوی شبکه گسترده ای از اطلاعات زیستی مهمی مانند اطلاعات ژنوم، اسیدهای نوکلئیک ، بازهای آلی و … است. این اطلاعات توسط پایگاه های تحقیقاتی مختلف در سراسر جهان استخراج و جمع آوری و در این شبکه منتشر می شود، بدین ترتیب محققان سراسر دنیا می توانند در هر لحظه به اطلاعات دلخوه خود دسترسی داشته باشند، این سیستم  سرعت نقل و انتقال داده ها را تسریع کرده و صرفه جویی چشمگیری  در زمان انجام پروژه های مختلف دارد.

همانند بیوتکنولوژی، بیوانفورماتیک هم در دنیا و به خصوص در ایران جوان و نوپا است و هنوز آن طور که باید در ایران فراگیر نشده و حتی متاسفانه اساتید دانشگاهی هم اطلاعات، شناخت و دانش کاربردی مفیدی در مورد بیوانفورماتیک ندارند. در عصری که اطلاعات مهمترین و با ارزش ترین سلاح بشر است و سرعت انتقال و ذخیره سازی داده ها هر روز بطور چشمگیری پیشرفت می کند، نباید زمان را از دست داد و تا حد توان در گسترش بکار گیری این علم استراتژیک کوشید.

بیوانفورماتیک چیست؟

 

آکادمی تخصصی کشاورزی و زیست فناوری در علوم مختلف زیستی از جمله بیوانفورماتیک فعال است و این آمادگی را دارد که پروژه های با ارزش بر پایه بیوانفورماتیک، مشارکت و سرمایه گذاری کند. دانشجویان، اساتید و محققان هم می توانند در صورت نیاز به خدمات اطلاعات پایگاه داده ، با ما در تماس باشند.

 

نویسنده: محمد خیاط تهرانچی، کارشناس ارشد بیوتکنولوژی

۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا