قارچ کش هامعدنی

اکسی کلرور مس

اکسی کلرور مس

اکسی کلرور مس (Copper Oxychloride) بعنوان قارچ کش و باکتری کش در صنعت کشاورزی شناخته می شود، غلظت مورد استفاده بعنوان سم بصورت WP35% نشان داده می شود. اکسی کلرید مس ماده اولیه ای است که برای قارچ کش استفاده می شود. اکسی کلرید مس معمولاً به عنوان کنسانتره سوسپانسیون (SC) در قارچ کش استفاده می شود.

همانطور که از نامش پیداست، اکس کلرور مس از ترکیبات گروه مسی بوده و بصورت پودر فیروزه ای رنگ قابل اختلاط با آب استفاده می شود و در محیط های خنثی ناپایدار است و در آب و حلال های آلی به مقدار کم قابل حل است، سمیت این ماده برای انسان و سایر پستانداران، ضعیف و برای ماهی ها و زنبورهای عسل بی خطر است .

.

اکسی کلرور مس

.

مکانیسم اثر اکسی کلرور مس

اکسی کلرور مس یک قارچ کش و باکتری کش حفاظتی است، میل ترکیبی بالایی با آمین و گروه کربوکسیل دارد و به دلیل واکنش با پروتئین ها بعنوان یک عامل بازدارنده آنزیم عمل می کند. این ماده با جذب شدن توسط اسپورهای جوان، مانع جوانه زنی آنها می شود.

.

موارد مصرف

بیماری های گیاهی مانند: سفیدک دروغین، زنگ، بلایت و انواع لکه برگی ها بر روی گیاهانی مانند زیتون، انگور، مرکبات، موز، چای، گوجه فرنگی، چغندر، کرفس، سیب زمینی، هویج و انواع دختان میوه هسته دار و دانه دار استفاده می شود، ویژگی مهم این ماده، انحلال پذیر نبودن در آب است و به همین دلیل گیاهسوزی بسیار کمی دارد، همچنین در مقایسه با سموم دیگر مانند بردو، سمیت کمتری دارد.

اکسی کلرور مس

سازگاری و اختلاط

گزارش هایی مبنی بر گیاه سوزی در هویج و سیب زمینی وجود دارد و در برخی واریته های درخت سیب، ایجاد زنگار می کند، همچنین در ترکیب با قارچ کش های قلیایی و خنثی تجزیه شده و اکسید تولید می کند، اگر به مدت طولانی در معرض فلزاتی مانند آهن باشد، ایجاد خورندگی می کند.

.

تاثیر بر گیاهان

مس اضافی در گیاهان باعث تغییرات فیزیولوژیکی می شود که منجر به کاهش بهره وری محصول می شود. با این حال، قارچ‌کش‌های مس در کنترل قارچ‌های Alternaria solani و Phytophthora infestans که به ترتیب باعث سوختگی زودرس و سوختگی دیررس در سیب‌زمینی می‌شوند، استفاده شده است. همچنین این سم برای کنترل لکه برگی مرکبات، اسکب برگ، لکه های سیاه گردو با منشا باکتریایی و … تاثیر دارد. در کل می توان گفت اثر مثبت این سم در از بین بردن عوامل بیماری زا در مقایسه با تاثیر منفی بر گیاه، برای تولیدات گیاهی و بهره برداران بسیار به صرفه است.

خرید سم اکسی کلرور مس

خرید اکسی کلرور مس

.

مشخصات فنی

STATUS: ISO 765 (published)
IUPAC NAME: dicopper(II) chloride trihydroxide
CAS NAME: copper chloride oxide hydrate
CAS REG. NO.: ۱۳۳۲-۴۰-۷
FORMULA: ClCu۲H۳O۳
ACTIVITY: bactericides
bird repellents
fungicides (copper compound)
NOTES: This substance is considered by the International Organization for Standardization not to require a common name.
The names “basic copper chloride” and “tribasic copper chloride” have been used in the literature, but they have no official status.
STRUCTURE: Structural formula of copper oxychloride

منابع:

۱- Journal of the chemical society of Pakistan

۲- Engineers India Research Institute

۳- Primary Info

۴- American Elements

۵- Science Direct

 

۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا