شیمیاییکودهای شیمیایی

سولفات آمونیوم

ammonium Sulfate

سولفات آمونیوم

سولفات آمونیوم با فرمول شیمیایی NH4)۲SO4) از ترکیب اسید سولفوریک و آمونیاک بدست می آید. این نمک معدنی دارای ۲۱٪‌ ازت (نیتروژن) و ۲۴٪ گوگرد محلول (سولفور) می باشد و به شکل های پودری، کریستال، گرانول و مایع در بازار وجود دارد. کود سولفات آمونیوم


سولفات آمونیوم

 

فرمول شیمیایی NH4)۲SO4)
درصد نیتروژن ۲۱
درصد گوگرد ۲۴
حلالیت محلول در آب
فرم گرانول، پودر، کریستال
رنگ سفید
بسته بندی کیسه های ۵۰ کیلوگرمی

جامبوهای ۱ تنی

محل تولید ایران – ازبکستان- روسیه – چین

 

سولفات آمونیوم کشاورزی گرانول

اولین و مهمترین کاربرد سولفات آمونیوم در کشاورزی بعنوان کود شیمیایی است، این ماده با دارا بودن گوگرد محلول، برای خاکهای قلیایی و آهکی بسیار مناسب است و به اصلاح بافت خاک و کاهش میزان PH کمک می کند. علاوه بر این، از آنجایی که فرم نوع نیتروژن این ماده، آمونیوم (NH4+) است و آمونیوم بر خلاف نیترات دارای بار مثبت است، پیوندی خوبی با یون های خاک برقرار کرده و مانند اوره به راحتی آبشویی و تبخیر نمی شود.

در واقع با اینکه اوره دارای ۴۰% ازت است اما چون فرم ازت اوره، دارای نیترات No3 بوده و یعنی بار الکتریکی آن منفی است، پیوند سستی با ذرات خاک ایجاد کرده و به راحتی آب شویی می شود. در طی تابستان نیز بر اثر شدت تابش نور خورشید به آمونیاک تبدیل شده و به سرعت از سطح خاک تبخیر می شود.

بنابراین استفاده از سولفات آمونیوم نسبت اوره دارای چند مزیت است که پیشنهاد می شود، مطلب مقایسه کودهای ازته شیمیایی را مطالعه بفرمایید.

میزان و زمان مصرف سولفات آمونیوم

مقدار مصرف و بهترین زمان مصرف بستگی به نوع گیاه، مرحله کشت و جنس خاک دارد. اما برای مصرف بهینه، بهتر است به پیشنهاد دستور مصرف این کود که در ادامه بیان می شود، توجه کنید.

.

مقدار مناسب مصرف برای محصولات باغی

بهتر است از سولفات آمونیوم در اواخر بهار یا اواخر تابستان استفاده شود. از مصرف آن در اواخر پاییز برای جلوگیری از افزایش رشد که می تواند احتمال مرگ و میر و بیماری های زمستانی را افزایش دهد، خودداری کنید. پس از استفاده، باید جلوی رشد علف های هرز را گرفت تا محصول بتواند به درستی رشد کند. این کود شیمیایی را در فواصل ۴۵ تا ۶۰ روزه استفاده کنید. این کود نسبتا زود جذب خاک شده و لازم است هر ۴ تا ۶ هفته یکبار مجدد به خاک اضافه شود.

.

مقدار مناسب مصرف برای سبزیجات

در مرحله آماده سازی زمین به ازای هر ۱۰ متر مربع، ۵۰۰ گرم سولفات آمونیوم به خاک اضافه کرده و مخلوط کنید. پس از گذشت ۳ هفته از کاشت گیاهان، بنا به نوع گیاه حدود یک قاشق غذا خوری برای هر گیاه از گرانول این کود استفاده کنید.

 

فرم های سولفات آمونیوم

سولفات آمونیوم گرانول برای چالکود مناسب تر  از سایر فرم ها است، هر چند که این ماده محلول در آب است اما برای استفاده در سیستم آبیاری، بهتر است از نوع کریستال، پودری و یا مایع استفاده شود تا سرعت حل شدن و دسترسی گیاه به عناصر بالا رفته و همچنین از رسوب گذاری در سیستم های آبیاری جلوگیری شود.

سولفات آمونیوم

دیگر کاربردها

تولید سایر نمک های معدنی مانند پرسولفات

تصفیه آب و فاضلاب

تولید ترکیبات و پودرهای اطفاء حریق ( آتش نشانی)

ماده کمکی برای رنگهای اسیدی در صنایع رنگرزی

خرید سولفات آمونیوم

۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا